Mandalina kesimi başlıyor ( 15.11.2011 )

Kasım ayı genelde tüm yıl içinde en yoğun geçirdiğimiz aydır. Haftalardır kekik, zeytin, zeytinyağı derken mandalina toplama işi kapıya dayandı.

Haftalar öncesinden bahçemizi görmeye gelen bir firma ile toptan anlaştık. Böyle anlaşmalarda kesim tarihlerine, çok aykırı bir durum oluşmadıkça karışmıyoruz. Yeterki mahsulün toplanma tarihi meyvenin normal oluşum sürecinin gerisinde kalmasın...

O yüzden, anlaşmış olduğumuz firma kendi ekibi ile bu sabah 07.30’da işe koyuldu. Soğuk ama yağışsız bir dönemdeyiz Allah’tan.

Mandalina ağaçları çok yüksek ağaçlar olmasa da işçinin uzanması güç dallar mutlaka olur. Mahsülü koparmadan, zedelemeden kesmek, ağacı tamamen mahsülden temizlemek marifettir.

İşçilerden sorumlu olan dayı başları bu kesim sürecini dikkatle takip ederler. Yine özenle yapılan kesim meyvenin lezzeti açısından önemlidir. Kasalara düzgün yerleştirilmesi, ezilmeden, kabuğu yırtılmadan istiflenmesi, mahsulün dayanıklılığı bakımından gereklidir.

Çiftlik olarak haftalardır farklı alanlarda durmadan çalışan bizler, işçileri seyrederek oturduğumuz bir gün geçirdik. Kaç günde 4.000 ağacın mahsulünü toplayacaklar, hava koşulları neye izin verecek hepimiz göreceğiz...

<< Geri