Sakız ağaçları... ( 24.11.2011 )

Biliyorsunuz, çiftliğimizin en genç projesi sakız ağaçları...

Ege'nin yerel zenginliği olan sakız ağaçlarını yeniden canlandırmak, çoğaltmak amacımız. Özellikle Çeşme Yarımadası’nda yetişen ve zamanında neredeyse her evin bahçesinde olan bu ağaçların pek çoğu değerlerinin bilinmemesi nedeniyle yok olmuş.

Bir kaç yıldır vakıfların ve üniversitelerin ilgili bölümlerinin destekleri, çabaları ve bilgilendirdikleri halk sayesinde, sakız ağaçlarını tekrar yeşertme projeleri hız kazandı.

Biz de elimizden geldiği kadar, arazimizin uygun alanında sakız ağaçları yetiştirmeye çabalıyoruz.

Ancak var olan sakız ağacından çelik yöntemi ile fide elde etmek çok zor bir iş. Biz bu işe gönül verdiğimizde fark ettikki, sakız ağacı yetiştiriciliği hakkında yazılı belge, bilgi ve bu konuda uzman olan kişi sayısı çok azmış. O yüzden, ağaçtan çelik yaparken hangi ağacın çelik yapımı için uygun olduğunu, dalın neresinden kesmemiz gerektiğini, nasıl bir toprakta ve ne şekilde dikmemizin doğru olduğunu bize gösteren bir rehberin olmaması yaşadığımız en büyük sıkıntı.

Bir yıl içinde, deneme yanılma yöntemleri bir yana, konuştuğumuz sayısız kişiden öğrendiğimiz pek çok doğru-yanlış bilgileri kendi filtremizden geçirmeye başladık. Artık neyin mantıklı, neyin bu işin gerekliliği olduğunu anlamaya başlıyoruz.

Hala, ilk seferde yaptığımız fideler tutmayabiliyor ya da tam tutacakken hastalık kapabiliyor.

Yine de yılmamak, vazgeçmemek gerekir... Sonuçta amacımız, verimli sakız ağacı sayısını arttırıp, ülke olarak anavatanı Türkiye olan damla sakızını ithal etmeyecek hale gelmemiz...

<< Geri