Bir maceraya atıldık ( 9.4.2014 0 )

Aylardan Nisandı galiba, üniversiteden arkadaşım Ahu arayıp yeni işini, çalıştığı firmayı anlatıyordu. Arkasında ciddi bir laboratuvar ve tecrübenin olduğu, organik ve doğal ürünler üreten bir firmaydı. Gel görüşelim, senin sabun projene belki destek verebiliriz dedi. İşte her şey böyle başladı.

Daha önce yapmaya çalıştığımız, ama çeşitli sebeplerle bir türlü istediğimiz gibi yapamadığımız, zeytinyağımızdan sabun ürettirme fikri bu şekilde hız kazandı.

İş tabii ki sıvı sabunla kalmadı, pek çok harika ürünün gelişmesini sağladılar. Bizim zeytinyağının analizi, ona uygun formülü geliştirmek, esans bulmak, kısacası ARGE çok uzun sürdü. Ardından ürünler mikrobiyolojik ve challenge testleri için bağımsız ve uluslararası geçerliliği olan bir laboratuvara yollandı. Sonuçlar için yaklaşık elli gün beklendi. Bir taraftan da şişesi, tasarımı, etiketleri hazırlandı.

Gerçekten bütünüyle zorlu ve uzun bir süreçti. Ne zamanki laboratuvardan üretim için onay geldi, tüm sıkıntılar, yorgunluklar geçti. Artık güvenle, içinde zararlı girdinin olmadığı, gerçek sofralık zeytinyağından yapılan ürünler kullanabileceğiz. Gıdamıza dikkat ettiğimiz kadar, cildimize de dikkat etmeli, özen göstermeliyiz.

Kendimize bu iyiliği yapmalıyız...

<< Geri