NEDEN 2015 HASADIMIZIN ZEYTİNYAĞI SATIŞA ÇIKMAYACAK? ( 5.2.2016 0 )

 

Uzun zamandır soranlarınız var, 'son hasadın zeytinyağı ne zaman satışa çıkacak?' diye... Üzülerek söylüyoruz, 2015 yılının hasadını satışa çıkarmayacağız.

Biliyorsunuz her seferinde zeytinyağımızı satışa çıkarmadan önce analiz ettiririz. Bunun en büyük nedeni kendi imalathanemiz olmadığı için başka fabrikalarla çalışmak zorunda kalmamızdır. Biz ürettiğimiz zeytinden eminiz ama zeytinyağı üretimi çok aşamalı bir süreçtir. İş çiftçilikle başlar, fabrikadaki makinadan geçer, tanka girer ve ambalajlanır. Bu süreçlerden herhangi birinde yanlış üretim veya bulaşma meydana gelebilir. İşte içimiz rahat etsin, bu riskleri atlattığımızı gösterelim diye analiz yaptırırız.

Gördüğünüz gibi 0,4 asit zeytinyağımız gıda kodeksi sınırları açısından temiz çıktı. Ama duyusal analiz testinden geçemedi, çünkü sıkım sırasında yaşanan bir aksilik yüzünden ürün soğuk sıkım standardında kalamadı. Haliyle 'Naturel Sızma' sıfatını alamadı.

2015 senesi bizim zeytinde 'yok' senemizdi. Dahası ağaç çiçek yaptığı tarihlerde soğuk yiyince mahsül epey az oldu. Zeytinin azlığından tek sıkım yapabildik, elimizde tek tank vardı ve sonuç bu.  Sadece soğuk sıkım Naturel Sızma Zeytinyağı satışı yaptığımız için, nefasete önem verdiğimiz için 2015 yağları ambalajımıza girmeyecek.

Bu durumlar biz çiftçilerin aldığı risklerden biridir, sağlık olsun...

Kıssadan hisse, demekki neymiş; asit oranı kalitede belirleyici tek kriter değilmiş...


  •  
<< Geri