7. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri ( 29.10.2011 )

Geçtiğimiz hafta sonu, panellere katılmak ve sektördeki markaları yakından incelemek için, 7.si düzenlenen Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ndeydik.

Şenliğe katılım kalabalık, halkın ve basının ilgisi yoğundu. Büyük ve orta ölçekli zeytin üreticileri, yöneticileri, gönlünü yeşile adamış sanatçılar, yemek yazarları, dernek sorumluları... kimi ararsanız vardı orada. Hepsi aynı amaç için buluşmuş, ülkemizdeki zeytinyağı üretimini ve tüketimini artırmanın, kaliteli zeytinyağını elde etmenin yollarını konuşmaya gelmişlerdi.

Tabii şenlik sadece konuşmalardan ibaret değildi. Katılan firmalar açılan tezgahlarda ürünlerini tanıttı, ayrıca bu işi bilmeyenlere, yeni öğrenenlere zeytin toplamanın püf noktalarını göstermek için ufak bir zeytin hasatı yapıldı.

Ayvalık’a kadar gidip, her sene zeytinlerimizi sıktırttığımız fabrikayı gezmemek olmazdı. Şenlik için ilçeye gelen pek çok kişiyle beraber fabrikayı gezdikten sonra, birkaç hafta içinde yapacağımız erken zeytin hasatı için planlama yaptık. Herşey yolunda giderse, Kasımın ilk haftasında bu senenin zeytinyağını elde etmiş olacağız...

<< Geri