Zeytin hasadımız ( 10.11.2011 )

Günlerdir heyecanla beklediğimiz an geldi, Edremit’ten gelen işçiler bu sabah arazimize girdiler. Yağmur yağar mı, rüzgar çıkar mı diye endişelenirken, önümüzdeki birkaç günün havadurumu raporu bizi keyiflendirdi doğrusu.

Önce ağacın altına, yere, tertemiz file örtüler serildi. Bu örtüler sayesinde, ağaçtan düşen tane toprağa değmiyor. Böylece, hem tane kirlenmiyor hem de içinde barındırdığı yağın asit oranı artmıyor.  Ardından iş dağılımı yapıldı, kimi işçi zeytin toplama makinası kullandı kimisi örtüye düşenleri topladı, kimisi de elle toplama yaptı.

Elle toplama için sıpa denen bir çeşit merdiven kullanılır. Önce insan boyunun yetiştiği hizadaki taneler ağaçtan toplanır, ardından gelen ekip sıpa yardımıyla ağacın tepesindeki taneleri alır. Son ekip ise ağacın altına düşen dip dediğimiz taneleri toplar. Ağaçtan toplanan ile dip tane asla karıştırılmaz. Çünkü dip zeytini daha asitli olur. Ama bizim bahçemizde daha çok zeytin toplama makinası ile hasat yapılır.

O yüzden bahsettiğim örtüler büyük ağaçların altına serildi. Var olan iki çeşit makinamızdan birincisi ağacın büyük, kalın dallarını titreşimle sarsıp mahsülü yere döktü. İkincisi ise küçük ve ince dalların arasında dolaşarak, tarama dediğimiz yöntemle taneleri düşürdü. Bu iki tip aleti kullanan işçiler sırasıyla, ağaçta tane kalmayana kadar devam ettiler. Kalanlar da elle toplandı. Makina kullananların ardından gelenler yerdeki örtüde birikmiş olanları toplayıp, tertemiz kasalara koydular. Sonra örtü silkelendi, düzeltildi ve ilerideki bir başka ağacın altına serildi. Bu iş sistematik bir şekilde tüm gün devam etti.

Teknoloji sayesinde hem ağaca zarar vermeden taneleri toplamaya hem de çok zahmetli ve yorucu bir iş olan zeytin hasadının işçi açısından yükünü azaltmaya çabalıyoruz. Eğer hava istediğimiz gibi gider, teknolojinin de yardımıyla 2 veya 3 günde hasadı bitirebilirsek, bu senenin mahsülünü olabildiğince çabuk Ayvalık’ta bulunan fabrikaya ulaştırabilmeyi umuyoruz...


  •  
<< Geri