Zeytinler yola çıkıyor ( 14.11.2011 )

Müthiş bir merakla bekliyoruz... Dün bu senenin zeytin hasatı bitti, zeytin taneleri kasalara kondu ve kasalar kamyona yüklendi. Birazdan yola çıkacak, ve herşey planlandığı gibi giderse Ayvalık’taki fabrikaya varınca sıkılmaya girecekler.

Müthiş bir fabrika ile çalışıyoruz. Ayvalık’ın en iyilerinden, Özgün ile... Genellikle hasat zamanı 24 saat çalışan bir tesis. Amaç, gelen mahsulü bekletmeden sıkıma alabilmek... Bekledikçe tanelerde oluşan asit oranı artmasın, zeytinyağının kalitesi daha iyi olsun... Tüm gün çalışan makineler, her sıkımdan önce durduruluyor ve temizleniyor. Bir önceki sıkımdaki yağ ile sizinki karışmasın diye... Zaten tesisteki makinelerin kalitesi, ekibin hassasiyeti sizin toplama sürecinde gösterdiğiniz özeni tamamlıyor. Yoksa siz istediğiniz kadar doğru ve özenli hasat yapın, sıkım tesisiniz iyi, temiz değilse, elde edeceğiniz yağın kalitesi de iyi olamıyor.

İşte bu yüzden, Urla’daki arazimizde toplanan zeytinlerin o kadar yol gitmesine razı geliyoruz, her şey özendiğimiz kadar iyi olsun diye...

 

<< Geri