Nefise Yücekök

Türkiye'nin ilk kadın hakimlerinden biri olan Nefise Yücekök, Yargıtay tetkik hakimliğinden 1968 yılında emekli oldu. Aynı yıl, memleketi Gaziantep olmasına rağmen, İzmir-Urla, Torasan mevkiinde bu çiftliği kurmaya karar verdi. Altmış yaşında bir hayalle kurmaya başladığı bu çiftlikte, yolu, elektriği ve haberleşme olanakları bulunmadan yaşantısının son onsekiz yılını geçirdi. O yılların kısıtlı imkanları ve yaşının getirdiği zorluklara rağmen, pek çok kişinin "olmaz" dediği şeyleri başardı.


Ahmet Naki – Mesrure Yücekök

Ailenin ikinci nesil çiftçileri... Ahmet Naki Yücekök, Siyaset Bilimi Profesörü olarak akademisyenliğe devam ederken çiftlikle de ilgilenmekte. Mesrure Yücekök ise ev hanımı iken ve 1998 yılında çiftlikte işler yolunda gitmezken, “Tamam artık, ben çiftliğe yerleşiyorum. İşin başında olmak gerekir” dedi. Aslına bakarsanız, İzmirli olarak memleket aşkı kabarmıştı, İstanbul'dan kalktı, çiftliğe yerleşti. Sayesinde, çiftlik o zamandan bu zamana çok yol katetti.

 

Emine Yücekök

Ailedeki herkes gibi o da farklı bir eğitim aldı. Ama çiftlikten hiç vazgeçmedi. İtalyan Lisesi'nden sonra, Yeditepe Üniversitesi'nde aldığı İşletme eğitimi üzerine  İstanbul Teknik Üniversitesi, MIAM Müzik İşletmesi ve Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Eğlence sektöründe aktif olarak çalıştı. Halen dönem dönem bazı projelerde yer alsa da, artık vaktini daha çok çiftliğe ayırıyor. Ailenin 3. nesil çiftçisi ve ürünlerin gelişim ve pazarlaması ile ilgileniyor.