Ürünlerimiz

Hepimizin, çocukluğumuzdan aklımızda kalan lezzetli yemekler vardır. Hep o lezzeti, o tadı ararız. Çoğumuz iyi yemek yapmanın beceriyle alakası olduğunu zanneder, oysa ki birinci şartı iyi malzemedir. Artık birçok kişi işin özüne dönmeye, doğal, organik tarım yapmaya çalışıyor. İyi tohum kullanılmış, doğal üretilmiş mahsül haliyle lezzetli ve sağlıklı oluyor. İnsanlar doğru malzemeyi tanımakta ne kadar bilinçli diye düşünebilirsiniz. Sadece doğal üretimin yeterli olmadığının bizde farkındayız. Beraberinde tüketiciyi bilinçlendirmek, mevsiminde tüketimi teşvik etmek gerekiyor.
 

Mandalina

Çiftliğimizin ilk göz ağrısı, satsuma cinsi mandalina ağaçlarımız… Yüz dokuz dönüm alanda, yaşları iki ile kırk sekiz arasında değişen dört bin adet ağacımız bulunmakta. Sizin de yaşı küçük ağaçlarımızdan anlayacağınız gibi, mandalina ağaçlarımızı gençleştirme, yenileme çabamız var.

Mandalina ağaçlarımızdan elde ettiğimiz mahsülün büyük kısmını toptan satmaya çalışıyoruz. Ayrıca hasat zamanı, online satış sitemizden perakende satışını da yapıyoruz. Çekirdeksiz ve sulu olan satsuma cinsi mahsülleri, atadan kalma usüllerle üretme çabamız devam ediyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, mevsiminden önce satışa çıkan ürünler. Erkenden kesilen mahsüle, karpit sayesinde olgunlaşmış görünümü veriliyor. Oysa hem tadı olgunlaşmamış oluyor hem de bu uğurda kimyasal uygulanmış oluyor.

 

ZeytinyağıZeytinyağı

Çiftliğimizde, kırk dönüm alana yayılmış, yaşları üç ile üç yüz arasında değişen iki bine yakın zeytin ağacımız bulunmakta. Trilya yağlık zeytin cinsi olan ağaçlarımızın dışında Delice, Domat cinsi ağaçlarımız da mevcut. Genellikle, zeytinlerimiz zeytinyağı üretimi yapmak için toplanmakta. Zeytinyağımız, soğuk sıkım yöntemi ile, el değmeden üretiliyor. Ayvalık'ta ve İzmir yarımadasında bulunan ve işini çok ciddi yapan yağhaneler ile çalışıyoruz. İnanın ortaya çıkan zeytinyağımız kokusu, rengi ve yılına göre 0,3-0,6 arası değişen asit derecesiyle, toplandıktan sonra sıkım için o kadar yol gitmesine değiyor. Yaptığımız her şeyin doğal, doğru üretim şekilleri ile olmasına dikkat ediyoruz.
 
 

EnginarEnginar

Egelinin göz bebeği olan enginar, çok yıllık bir bitkidir. Toprağın altında bulunan kökü 8-10 yıllıktır. Günümüzde GDO'nun, hibritin en çok rastlandığı sebzelerden biri olan enginar, çiftliğimizde atadan kalma usülle yetiştirilmektedir. Sekiz dönümlük tarlamızda, dönem dönem kök yenileme çalışmalarımız olmaktadır. Bayrampaşa cinsi ile Egelilerin iyi bildiği, kafası Bayrampaşa cinsine göre nispeten küçük olan Sakız cinsi enginarlar yetiştirmekteyiz. Sakız cinsi enginar Bayrampaşa'ya göre daha erken hasat verir. Kafasının küçük olması sizi yanıltmasın, lezzeti muhteşemdir.
 
 

KekikKekik

Ege'nin bir başka güzelliği, otlarıyla zengin olması. Bu yüzden, ailecek kekiğe düşkünlüğümüz fazladır. Bilyalı Ege cinsi olan kekiklerimiz, on dönüm araziye yayılmış durumda. Özellikle farmakolji ve kozmetikte kullanılan bu cins kekik, kuvvetli aromasından dolayı yemek yapımında da kullanılır. İzmir kekiği çok yıllık bir bitkidir, yaz aylarında biçim yapılır.
 
Çifliğimizde, kekik hasatı hem elle hem de biçim makinaları ile gerçekleştiriliyor. Kekiğin kalitesinin bozulmaması için, biçimden hemen sonra kurutulur. Doğal koşullardaki kurutma, özel hazırlanan alanlara 15-20 cm kalınlıkta yayılarak kurutulur. Belirli aralıklarla alt üst edilerek kurutma sağlanır, ardından kuruyan kekik özel bir yöntemle dövülür.
 
 

Sakız AğacıSakız Ağacı

Çiftliğimizin en genç projesi olan Sakız, dört dönüm alana yayılmış durumda. Ege bölgesi, sakız ağaçlarında yıllar içinde çok ciddi kayıplar vermiş. Bunda, değerinin bilinmemesi ve çok meşakatli üretim aşamalarından geçmesinin sebebi büyük. Artık çok az kalan, birkaç kişinin üretimine devam ettirdiği bu özel ağaçlar, çok zor yetişmekte. Çelikle yeni üretilen fidanların tutması, koyduğunuz toprağı sevmesi ve alışması neredeyse bir mucize. Şimdilik, yaptığımız yüzlerce çalışma arasından, sekiz adet ağacımız tutmuş durumda. Özenle, umutla, bu çalışmamızı devam ettirme kararındayız. İlk mahsülü yıllar sonra alacağımızı bile bile… Ama inanın, bu o kadar önemli bir miras ki Ege bölgesine, bunu karşılıksız devam ettirebilmek bile bizim için yeterli.
 

Kişisel Bakım Ürünleri

3 kuşaktır çiftçiyiz ve mandalina, kekik, enginar, zeytinyağı üretimi ile uğraşıyoruz. Tamam ama piyasada iyi kalite sızma zeytinyağından yapılmış sabun, duş jeli, vucut losyonu, şampuan gibi kaliteli ürünler pek yok. Ya çok iyi bildiğimiz yabancı markalar ya da bir iki yerli marka var, hepsi o kadar. Hele otel odalarında hep yabancı markalar ile karşılaşıyoruz, “bu değişmeli” dedik. Daha çok yerli marka olmalı, elimizdeki değeri daha iyi kullanmalıyız. Kişisel bakım ürünlerimiz böyle çıktı... Ürünlerimiz, kendi ürettiğimiz sofralık sızma zeytinyağından sektörün en iyi kuruluşlarına hazırlattığımız ürünler. Kişisel bakım ürünlerinde kullanılan diğer kimyasal içeriklerin de en az sızma zeytinyağımız kadar doğal ve kaliteli olmasına özen gösteriyoruz. İşi bilenlerle uzun süren araştırmalar yaparak iyi ürünler elde ediyoruz. Kimyasal ve mikrobiyolojik testleri, yeterliliği uluslararası arenada kabul görmüş laboratuvarlara yaptırtıyoruz. Bence kendinize ve cildinize bir iyilik yapın, zararlı girdilerin (PARABEN, ALKOL, PETROL TÜREVLERİ, TUZ, SLES, LANOLİN, PEG, PG (PROPİLEN GLİKOL), EO (ETOKSİLAT), SİLİKON, LİKİT PARAFİN gibi) olmadığı, hammadde kalitesine önem veren ve doğru bilgi, tekniklerle üretilen ürünleri tercih edin. 
Daha fazla ayrıntılı bilgiyi Dükkan sayfasında bulabilirsiniz. 
 

Soya Mumu

Evinizde keyifle kullanabileceğiniz ürünler üretmeye özen gösteriyoruz. Doğallığa bu kadar düşkün olduktan sonra, petrolün yan ürünü olan parafinden mum yapılması mümkün değildi. Dolayısıyla, mumlarımız soya fasulyesi yağından elde edilen bir hammadden üretilmektedir. Kullanılan esans içeriklerinde ise sentetik maddeler bulunmaz.