Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği Hakime Hanım Çiftliği
Türkiye'nin ilk kadın hakimlerinden biri olan Nefise Yücekök, Yargıtay tetkik hakimliğinden 1968 yılında emekli oldu. Aynı yıl İzmir-Urla, Torasan mevkiinde kurmaya başladığı narenciye bahçesi bugün 240 dönüm büyüklüğünde bir çiftliğe dönüşmüş durumda.

Bu çiftlikte yaşantısının son on sekiz yılını geçirdi. O yüzden, Nefise Hanım, Urla'da tanındığı ve anıldığı lakabını çiftliğine isim olarak kazandırmıştır. Üç kuşaktır devam eden aile çiftliğimiz, "Hakime Hanım Çiftliği" olarak bilinir.

Nefise Yücekök, 1968 yılında çiftçilik hayatına mandalina üretimi ile başlamış. Rize’den getirttiği yaklaşık 4000 adet mandalina fidelerini arazinin en önemli konumu olarak gördüğümüz bölgeye diktirtmis. Zamanının salma sulama tekniği ile yetiştirilen ağaçlar, bugün en verimli sulama teknikleri ile bakılıyorlar.

Uzun yıllar sadece mandalina üretimi ile ilgilenilen çiftliğimizde bugün; enginar, kekik, zeytinyağı üretimleri de yapmaktayız. Ayrıca çok değerli olan ve ülkemizde üretimi neredeyse yok olmuş olan sakız üretimini yapmak için de çabalamaktayız.

Üretimini yaptığımız mahsüllerde en çok doğal tarıma dikkat ediyoruz. Çiftliğimiz, üç nesildir aile işletmesi olduğu için çok rahatlıkla diyebiliriz ki kullandıklarımız ata tohumları ve fideleridir. Hepsi yüzyıllardır nasılsa, bugün de öyledir. Özellikle Genetiği Bozulmuş Gıdaların (GDO) ve hibrit tohumların konuşulduğu şu günlerde, az iş çok verim politikası altında, kullanılan pek çok tohum, gübre ve ilaçtan olabildiğince kaçınmaktayız. En büyük arzumuz, doğal, iyi tarım yapabilmek. Doğal olan eski tohum lezzeti ile kendini gösteriyor zaten, bu konuda hem şanslı hem de bilinçliyiz.